“Şehir Uçarken” Ahlâk Düşüyor mu?

Seçim Eşantiyonları Dağıtılırken, İlkeli Bir Duruş Olarak Bunları Red Etmek

Şimdi, önce eşantiyonlar konusunda birkaç sözüm var, kişisel olarak siyasilerden bu tür hediyeleri kabul etmem, bu konuda prensiplerim vardır, örneğin seçimden önce ki günlerde bir siyasi partinin tanıtım broşürü için kapımı çaldılar genç bir kız bana bir broşür ve bir zarf uzattı. Broşür, Söke Belediye Başkanı adayı olan siyasetçinin tanıtımı için, diğeri ise büyükşehir belediye başkan adayı olan kişinin tanıtım broşürü sanıyorum, “sanıyorum” dememde ki sebep büyükşehir belediye başkan adayının isminin yazılı olduğu ağzı kapalı bir zarfın bana uzatılmış olması. Üzerinde isim yok adres yok sadece ağzı kapatılmış bir zarf. Tanıtım yapan genç kız bunu bana uzatıyor “nedir bu?” diye sorduğumda “tanıtım broşürü” diye cevap verdi “peki neden kapalı bir zarf dedim”, “önemli değil açabilirsiniz” diye cevap verdi. Ama bu cevap beni ikna etmedi “teşekkür ederim ben siyasilerden kapalı bir zarf kabul etmiyorum” diyerek zarfı elime almadan geri çevirdim. Seçim harcamalarının şeffaf olmasını savunan biri olarak bu türden kurallarım vardır. Gelelim eşantiyonlara;

Bu Değirmenin Suyu Nereden Geliyor?

Bildiğiniz gibi ülkemizde seçim harcamalarının şeffaf olması ile ilgili bir düzenleme yok, her seçim döneminde hemen herkes söyler, gazeteciler tarafından yazılır, seçime girme masraflarının çok fazla olduğu, bu giderlerin mutlaka belgelenmesi gerektiği ve hatta sınırlandırılması gerektiği yazılır ama seçimlerden sonra bu konu unutulur. ben de bu konular da (mal beyanının açıklanması ve seçim harcamalarının şeffaf olması üzerine) yazılar yazmıştım (buradan okuyabilirsiniz). Harcamaların şeffaflığı konusunda yasal bir düzenleme olmayınca bu da her seçimde birçok iddiayı gündeme getiriyor. Ancak benim aşağıda yazdığım bu satırlar iddia değil, belgelere dayalı gerçekler.
2013 yılı Kasım ayında Aydın Belediye Meclisinde 2014 yılı gelir-gider ücret tarifesi, performans -kısaca bütçe- görüşmesi yapıldı basından izlediğim kadarı ile bütçe de toplama hataları gibi pekçok hatalar olduğu gibi, bütçenin kabul edildiği bile şüpheli -ki bu günlerde konu yargıda devam ediyor- ama bütün bunların haricinde bir konu var ki bir vatandaş olarak benim çok ilgimi çekti o da şu:
Belediye’de dağıtılan Performans Programı’nın 31. sayfasında yazılanlara göre “Özel gün ve kutlamalarla ilgili program hazırlanması, protokol düzeni belirlenmesi, günün anlam ve önemine paralel hediye verilmesi, ödül dağıtılması harcaması” ile ilgili bölüm. Bütçe de bu paranın nereye harcanacağı bölümün başlığından anlaşılıyor zaten açıklamaya gerek yok fakat yazımın konusu bu paranın miktarı, gazetelerden okumaya devam edelim:

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.