“Şehir Uçarken” Ahlâk Düşüyor mu?

“Aydın Belediye Başkanlığı iki ayrı harcama kaleminde yer alan bilgilere göre, 2012 ve 2013 yılında toplam 679 bin 54 TL ödül ve hediye dağıtarak vatandaşın gönlünü almaya çalıştı. 2014 yılında ise aynı harcama kalemleri kapsamında 2 milyon 434 bin 780 TL harcama hedeflendiği belirtildi.”
2014 için öngörülen rakam eski parayla yaklaşık olarak ikibuçuk trilyon lira. Yani aydın belediyesi bu yıl içerisinde hediye olarak dağıtmak üzere bütçeye iki buçuk trilyon türk lirası koymuş ve bu rakam geçtiğimiz iki yılın toplamından ikibuçuk kat fazla.
Şimdi diyebilirsiniz ki -ne olmuş yani Aydının tanıtımı için fazla para harcanmasının neresi kötü?
Elbetteki kötü değil ama burada bir ayrıntı var ki o da şu; bu para bütçede yazılan amaçlar için yapılır ise, bunu pekçok insan kabul edebilir; kimisi, çok bulur, gereksiz bulur ama fazla bir itiraz olmaz, peki ya amacı dışında kullanılırsa?
Şöyle söyleyeyim; şimdi, diyelim ki siz A veya B partisini tutuyorsunuz belediye başkanı ise C partisinden, seçimler yaklaşırken belediye başkanı seçimlerde yeniden aday oluyor ve kendisini tanıtmak amacı ile gazetelere, bilbordlara tam sayfa ilanlar veriyor, çarşı da pazar da takvim, tişört saat dağıtıyor bütün bunları yaparken de örneğin gazete ilanlarının tam altına çok küçük harflerle şöyle bir yazı yazıyor “bu ilan aydın belediyesinin tanıtım çalışmaları için verilmiştir.” bunun anlamı “yani! bu paralar belediye bütçesinden ödeniyor” demektir.
Evet, görüldüğü gibi vatandaşın su, emlak, çevre temizlik vs. adı altında ödediği vergiler bir belediye başkan adayının seçim harcamalarının kaynağını teşkil ediyor. Bu belediye başkanı bu konuda meclisten karar çıkarttığı için (AKP ve MHP’li meclis üyeleri çekimser oy verdiler, belirteyim) yaptığı bütün harcamalar “kanunlara uygun gibi” peki ama insanların şehre hizmet getirmesi için ödediği vergileri kendi seçim harcaması için kullanması “Ahlâki” mi derseniz, Hayır, yapılan bu işlem en hafif deyimi ile tamamen “Gayri Ahlâki”
Hem de evrensel hukuk ilkelerine aykırı, evet yanlış okumadınız hukukun evrensel ilkelerine uymayan eylemler “belediye meclisinden karar çıkarmak” suretiyle örtbas veya göz ardı ediliyor.(1)
Yukarıdaki soruyu burada tekrar sormak gerekirse;
Yapılan bir işin; “ kanunlara uydurulmuş olması onun her zaman “doğru” veya “ahlâki” olduğu anlamına gelir mi?”
Sanırım artık cevabı biliyorsunuz…

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.