Arzu Hoşgör Ülger ile Hayata Dair

Bazı İnsanlar Yolumuza İlham Olur

Geçtiğimiz hafta aile dizimi uygulayıcılığı eğitimindeydim. Bu konuda dünya çapında üstat olan Svagito Liebermeister ile bu eğitime başladığım ve devam edebildiğim için kendimi çok şanslı hissediyorum.

Aldığım her eğitim yeni bir benle tanışma yolculuğu. Bu yüzden bu yolculuğumu çok seviyorum ama bazen bu yolculuğa çıkmak için kırk yaşımı beklemeseymişim diye geçiriyorum içimden, her şeyin olması gereken zamanda gerçekleştiğini bilmeme rağmen.

İşte yine tam böyle düşündüğüm bir zamanda gerçekleşti bu eğitim ve orada şahane kalbi olan şahane bir kadınla tanıştım. Adı Deva. 73 yaşında, Amerikalı ve Hindistan’da yaşıyor. 42 yetim çocuğu sevgi ve şefkatle öyle kucaklamış ki onları anlatırken gözlerinin içi parıl parıl parlıyor.

 

Eğitimin ilk günü, daha kendisini tanımıyorken gördüğümde, ilk aklıma gelen şey onu Hindistan’dan bu yaşta buraya getiren motivasyonun ne olduğu idi. Hem merak ediyor hem de çok takdir ediyordum.

Daha sonra buraya neden geldiğini ve hayat hikayesini paylaşıyor bizlerle; dinleyince aslında hayatın ona pek de nazik davranmadığına şahit oluyorum. Bütün kırılganlıklarını, acılarını büyük bir içtenlikle açıyor bize. Onu dinlemek hem kalbimi acıtıyor hem de bunca acıya rağmen kendini iyileştirme yolculuğunu görmek bana çok iyi geliyor. Anlattıkları arada hüzünlendiriyor arada yüzümü gülümsetiyor. Bir insanın istediği zaman neleri mümkün kılabileceğini ve mümkün değildeki “değili” nasıl silip, her şeyin mümkün olabileceğini anlatıyor sanki bize. Varlığı o alana, bana, bize hediye gibi.

Sonra yanına gidiyorum ve diyorum ki seni görene kadar, “daha önce bu yola çıkmalıydım” diyordum ama şimdi fark ediyorum ki benim için en doğru zamanda yola çıkmışım. Bana gülen gözleriyle “you are a baby” 😊 sen daha bebeksin, diyor ve kalbime sevgi ile dokunup, yoluma ilham oluyor.

Gücüne, enerjisine, hayata olan bağlılığına, neşesine, hepimize kalbini sevgi ile açmasına, dinginliğine, gülen gözlerine, şıklığına hayran oldum Deva’nın.

Dünyanın bambaşka ülkesinden, bambaşka kültüründen, bambaşka hayatlarla yaşadığı yolculuğundan çıkıp geldi hem de öğrenci kimliği ile ve kalbime, ruhuma çok iyi geldi. Bana fark ettirdikleri için çok minnettarım.

Yaşın kaç olursa olsun, son nefesine kadar öğrenmeye devam…

Her şey mümkün, sen yeter ki iste…

Erken olmayabilir ama geç de değil…

Kalbini kıran en sevdiklerin bile olsa, kalbini sevgiye açmaktan asla vazgeçme…

Neler yaşarsan yaşa, hiç pes etme; her zaman bir yolu vardır, inan…

Kimin ne dediğini ve sana nasıl davrandığını umursama, kendin için iyi şeyler yaptığında ve yapmaya devam ettiğinde herkes ve evren seni mutlaka alkışlar….

Arzu ben, evrenin yüceliğinin önünde bir kez daha saygı ile eğilen ve verdiği mesajları öğrenmeye çok istekli bir öğrenci…

Bütün bunlara vesile olan, evrenin şahane hediyesi canım Deva; içindeki ışığı ve yaşamı onurlandırıyorum. Seninle sevgi ile paylaştığımız ve paylaşacağımız tüm zaman ve mekanları takdir ediyor, tekrar yolumuzun kesişmesini diliyor ve seni çok seviyorum.

Facebook
Twitter
Email
Print

Yorumlar (3)

 1. Arzu Hoşgör Ülger
  21 Mayıs 2024

  aferim arzu cum sana gurur duyuyorum seninle :)))

 2. Zeynep Karaburcak
  22 Mayıs 2024

  Arzucuğum ne güzel ifade etmişsin içsel yolculuğunu. Önüne hep böyle Deva gibi insanlar çıksın. Sen de ilham oluyorsun.

  • Arzu Hoşgör Ülger
   22 Mayıs 2024

   Çok teşekkür ederim Zeynep’çim. Bu güzel paylaşımlarınız bana çok iyi geliyor. Çok teşekkür ederim. :))

Yorum Yap