Körfez Depremi Konulu Fotoğraf Sergisi


Tufan Dinarlı’nın 18. Kişisel Sergisi olan “Körfez Depremi” Konulu Fotoğraf Sergisi Magnesia Kültür Sanat Derneğinde Açıldı.

Bundan onbir yıl önce yaşanan yirminci yüzyılın en büyük felaketi olarak adlandırılan olay, belgesel fotoğrafçı Tufan Dinarlı’nın objektifinden geleceğe taşındı.

Depremden hemen sonra körfez bölgesine giden belgesel fotoğraf sanatçısı Tufan Dinarlı orada kaldığı süre içerisinde çektiği fotoğrafları sergilerken şunları söyledi; 1999 yılında meydana gelen körfez depreminde çekilen fotoğraflar onbirinci yılında Söke de Magnesia Kültür Sanat Derneğinde sergilendi ve video saydam gösterisi yapıldı.

“Böylesine acı olayları belgelemek fotoğrafçılar için oldukça zor bir konu, fakat onları sunmak da en az belgelemek kadar zor bir iş. Zorluğu şuradan kaynaklanıyor: öncelikle sunacağınız fotoğraflara dikkat etmeniz gerekiyor, büyük bir dram ve üzüntü var ve bunu çektiğiniz karelerde insanlara yansıtmalısınız, ama bu dramı ve üzüntüyü yaşayan insanları, tekrar üzmeden, yeni şoklara sebep olmadan başka insanlara sunmalısınız.Ve belgesel bir fotoğrafçı olarak “gerçek”i de göz ardı etmemeniz gerekiyor.  
Bütün bunlara dikkat etmeğe gerek var mı? Yoksa bir televizyon sunucusunun söylediği gibi “kan var mı? Kan” söylemi, sizin çektiğiniz görüntüyü insanlarla paylaşmanız için tek ölçüt olabilir mi?

 

Amacınız insanları şok ederek gündem yaratmak ise, evet bu yöntem olur, ama böyle yapınca insanların acısını çoğaltmaktan başka bir şey yapmamış olursunuz. Oysaki yapılması gereken acıyı paylaşmak ve azaltmak olmalıdır, çoğaltmak değil… İşte körfez depreminin onbirinci yılında bu sergi ve kitap bu düşünceler ışığında insanlarla buluştu.”Dedi.

“Körfez Depremi” isimli fotoğraf sergisi 25 Mart 2010 gününe kadar Söke de Magnesia Kültür Sanat Derneği sergi salonunda gezilebilir.

Adres:Magnesia Kültür Sanat Derneği

Balcı Sokak, Tuntaş İşhanı kat.3 Söke-Aydın

“Körfez Depremi”isimli fotoğraf albümünü satın almak için tıklayınız

Sergiyi Online Gezmek İçin Tıklayınız

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.