Bir E-Belediye Macerası, Macera Devam Ediyor…(2.bölüm)


Hatırlarsanız bir süre önce Söke Belediye Başkanının sosyal ve demokrat tanımının ‘sözde’ olduğunu yaptıklarının bununla ilgisi olmadığını belirten ve ayrıca e belediye uygulamalarını ile başka konuları eleştiren bir yazı yazmıştım (okumayanlar şu linkten okuyabilirler; http://hayatadair.net/?p=38  ) bu yazım üzerine aynı gazetede 15 Aralık 2012 tarihinde “Başarı Tesadüf Değildir” başlıklı bir cevap yazısı yayınlandı.
Yazıyı okuyunca şöyle bir düşündüm, cevap yazısı Söke Belediyesi Basın Bürosu ve Söke Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi imzasını taşıyor, yani bu iki büroda çalışanlar imzalamış, Oysaki belediyeye yöneltilen neredeyse her eleştiride ‘bir sorumlu varsa o da benim, bunlar bana bağlı birimler’ diyen belediye başkanı, bu sefer sorumluluk almamış, üstelik de, cevap yazısının altına imza koyacak bir belediye başkan yardımcısı bile bulamamışlar…
Üzüldüm, bu iki birime kimse sahip çıkmıyor galiba, yazık dedim,  çünkü bildiğiniz gibi Belediye demek, idarî ve malî özerkliğe sahip kamu tüzel kişisi demektir, belediye çalışanları kendilerine verilen işleri yaparlar, yaptıkları işlerde bir yanlışlık, bir eksiklik, bir hata varsa bu, onları yönetenlerin suçudur, sorumlusu da onlara bu emri verenler ile kontrol etmeyenlerdir.
Ve doğal olarak ben de yazılarımda belediyeyi yönetenleri eleştiriyorum, çalışanlarını değil… Sorduğum sorular ve beklediğim cevaplarda kamuoyu adına kişisel değil.
Bu noktanın altını çizelim ve önce benim yazımı bir hatırlayalım ardından cevap olarak gönderilen yazıyı birlikte okuyalım.
Ben özet olarak e belediye uygulamalarında 2012 yılına ait Meclis kararları ile encümen kararlarına ulaşılamıyor demiştim. Cevap olarak gelen yazı şöyle başlıyor:
Söke Belediyesi web sayfasında yer alan E-Belediye uygulamalarında yer alan encümen ve meclis kararlarına erişemediğiniz ile ilgili sözleriniz gerçeği yansıtmamaktadır.”(altını ben çizdim.)
sözleriniz gerçeği yansıtmamaktadır Bu elbette oldukça iddialı bir cümle, yani insanlar, bu cümleyi okuduktan sonra acaba bahse konu olan kişi ‘yalan yanlış şeyler mi? söylüyor’ diye akıllarına bir soru işareti gelebilir, kullanmadan önce iyice düşünmek gerekir.
Ayrıca şunu da düşünmek gerekir, ya meclis ve encümen kararlarına ulaşılamıyor diye iddia edenin elinde belge varsa,  o zaman ne olacak, insanlar belgeyi görünce ne düşünecekler, öyle değil mi? O zaman sizin sözlerinizin gerçeği yansıtmadığı ortaya çıkmaz mı? Yazarken hep bunları düşünmek gerekir.
 Bir de bu sözü kime karşı kullanıyorsunuz, o da önemli, şimdi bilenler bilir ama bilmeyenler için kendim hakkında bir şey yazayım, yalanı sevmem, yalan konuşmayı ve yazmayı sevmem, ayrıca elimde somut kanıt olmadan hiçbir iddia da bulunmam, diyerek lafı fazla uzatmadan belgesini yayınlıyorum…

İşte Belge:
 daha iyi okunabilmesi için bazı bölümleri büyüterek bakalım;

Bir önceki yazımda;
 E Belediye sayfaları arasında gezinirken bir bölüm ilgimi çekti,  Meclis kararları bölümü, tamam dedim şu, şehir içinde bulunan belediye arsaları neden yeşil alan yapılmadı da imara açıldı ve satıldı birilerine rantmı dağıttılar yoksa belediye borçlarını mı kapattılar acaba diye merak ettiğim için, şu meclis kararlarını bir okuyayım dedim, doldurulması zorunlu alanları var –ki sadece iki tarih giriyorsunuz o kadar-  onları doldurdum, gönder düğmesine bastım ve cevap olarak –Belirtilen Kriterlere Uygun Sonuç Bulunamadı– diye bir uyarı çıktı.” Diye yazmıştım. O paragrafa şunları eklesem iyi olacakmış, “ardından Print screen tuşuna basarak sayfanın bir fotoğrafını çektim ki -olmaz ama- olur da tersini söyleyen olursa elimde belge bulunsun, gerekirse yayınlarım diye…”
Evet, iyi ki yapmışım,  bu belgeden de anlaşılacağı gibi benim yazıyı yazdığım 11.12.2012 tarihine kadar aramalarda e-belediye üzerinden meclis ve encümen kararlarına ulaşılamıyor ve “Belirtilen Kriterlere Uygun Sonuç Bulunamadı” yazısı çıkıyor. Yani yaklaşık olarak bir yıllık meclis kararlarına ulaşılamıyor, Demek ki özet olarak söyleyecek olur isek benim sözlerim gerçeği yansıtmaktadır.
O zaman da, Söke Belediyesi Basın Bürosu ve Söke Belediyesi Bilgi İşlem Merkezi imzalı açıklamayı yazanlara bu belgenin ışığı altında -sizin ifadenizle söyleyecek olursak- ne yazık ki Sözleriniz Gerçeği Yansıtmamaktadır
Cevap yazısı okuduktan sonra e belediye uygulamalarına tekrar baktım; artık meclis kararlarını ulaşılabiliyor. Bu da gösteriyor ki ben, meclis ve encümen kararlarına ulaşılamıyor diye bir yazı yazana kadar, “şeffaf belediyecilik” anlayışı lafta kalmış veya kimsenin aklına gelmemiş, benim yazım yayınlanınca eksikliği fark ederek düzeltmişler, bu da iyi bir şey, amacımız bağcıyı dövmek değil, yaptığım eleştiriler de yazdığım yazılarda da amacım, yaşadığı kente duyarlı bir vatandaş olarak daha güzel, daha iyi, herkesin mutlu olduğu bir Söke de yaşamak için…
Devam Edecek…

Tufan Dinarlı

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.