“Devletle görüşmelerimiz olumlu geçiyor.”

Öcalanın bu sözleri ne anlama geliyor, bugüne kadar hükümet ile görüşmelerin sürdüğünü söyleyen öcalan bu defa imralı adasını ziyaret eden yeğeni ve kız kardeşi aracılığı ile verdiği mesajda “Devlet heyeti ile görüşmelerimiz devam ediyor. Bu son görüşmelerimiz olumlu geçiyor” dedi.

Öcalanın görüşmelerin devlet ile sürdüğünden söz etmesi hükümet devreden çıktımı sorusunu akla getiriyor.

Barış görüşmelerinin erdoğandan başka birisi ile yürümeyeceğini düşünen BDP hükümetin yolsuzluk suçlamaları ile başının dertte olduğu bu günlerde herkes hükümete yükleniyor iken, BDP’liler yolsuzluk ile ilgili konulara girmiyor hükümeti zora düşürecek beyanlarda bulunmuyordu. Ancak öcalan tarafında yapılan en son açıklama barış görüşmelerinde muhatapların değiştiğini gösteriyor. artık devletin bu görüşmeleri yürüttüğü ve olumlu bir şekilde ilerlediği ilan edilmiş oluyor.

Birkaç gündür medyada yer alan öcalan fotoğrafları ile birlikte değerlendirip bu açıklamanın olası sonuçları neler olur derseniz. Erdoğan oldukça zor durumda kalır bu güne kadar yolsuzluklar konusunda sesini çıkarmayan BDP, Öcalanadan gelen bu açıklama ile bundan sonraki sürecin devlet tarafından yürütüleceğini ve hükümetin yani erdoğanın devre dışı kalsa bile sürecin devam edeceğine ikna olur ise bunun sonucunda ise yolsuzluklar ile zaten yıpranan erdoğanın karşısına çıkar.


Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.