Bardakların Altı Neden Düz Renk?

Seramik Boyama Çalışmalarım-2

Seramik bardak boyamaları yapmaya başlayınca yıllardır aklımda olan bir soruya cevap aramaya başladım. Soru neydi derseniz bardakların, kupaların yani içmek için kullandığımız nesnelerin etrafı hep şekilli olur resimli olur, fotoğraflı olur ama nedense hiçbirisinin alt tarafında bir şey (resim, çizim, vb.) olmaz.
Bardakların altları her zaman düz renktir ve oraya kimse bir şeyler yapmaz. Şimdi diyebilirsiniz ki oraya kim bakıyor; ben bakıyorum birincisi, ayrıca ben içerken karşımdaki bakıyor ve o içerken ben onun içtiği bardağın altına bakıyorum veya evde bardağı yıkayıp, kuruması için bulaşıklığa ters çevirip koyduğunuzda altı görünüyor.
Soruya cevap aramaya başladım ama bulamadım, sonunda bir sanatçı olarak ben yapayım da başkaları cevabını bulur diyerek çalışmalara başladım. Aşağıda görüğünüzü çizimler bu düşüncenin sonunda ortaya çıktı.
Fakat burada sadece bardağın altına çizim yapmakla kalmadım aynı zamanda bardağın üç farklı tarafına üç farklı desen çizdim yani dört tarafından asimetrik çizim yapılmış bir bardak boyaması ortaya çıktı.
altı boyalı bardak

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.