Doğu Türkistan’da “Selamünaleyküm” Kelimesi Yasaklandı


Tüm Doğu Türkistan’daki TV,radyo kanallarında,sanat gecelikleri, toplantı,konferans ve her hangi bir resmi toplantılarda “ Selamünaleyküm” kelimesini kullanmaya yasak getirildi. “Selamünaleyküm” kelimesi dini içerikli Arapça kelime olmakla beraber, ayrımcılığı,İslami radikalizmi çağrıştırdığı gerekçe gösterildi.

Sözde Uygur özerk bölgesi Komünist parti pilot büro üyesi ve parti propaganda bölüm başkanı Li şö jun imzası ile yayınlanan bir genelgede,Tüm Doğu Türkistan’daki TV,radyo kanallarında,sanat gecelikleri, toplantı,konferans ve her hangi bir resmi toplantılarda “ Selamünaleyküm” kelimesini kullanmaya yasak getirildi. “Selamünaleyküm” kelimesi dini içerikli Arapça kelime olmakla beraber, ayrımcılığı,İslami radikalizmi çağrıştırdığı gerekçe gösterildi.
İslam’dan ve Uygur milli örf-adetlerinden hiçbir haberi olmayan Çinli yönetici Li şöjun,ekim 2015 tarihinde Urumçide organize ettiği medya kuruluşları toplantısında, “Selamünaleyküm” kelimesi yerine “Yahşimu siz?” (iyimi siniz?) kelimesinin kullanılması zorunlu kılındığı, uyumayanlar işten atılmak dahil ağır cezalara çarptırılacağını kesin bir şekilde dile getirdi. İki aydan buyana “Selamünaleyküm” kelimesinin yasaklanması,devlet dairelerinden başka,Çin komünist parti üyesi olan tüm Müslüman kökenli Türler için de geçerli olduğu vurgulanmaktadır.

devamı
http://dogu-turkistan.net/2016/01/12/dogu-turkistanda-selamunaleykum-kelimesi-yasaklandi/

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.